Nov
Αλληλογραφία με μαθητές του εξωτερικού

Στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας, με αφορμή δύο δραστηριότητες του σχολικού βιβλίου, όπου οι μαθητές διαβάζουν κείμενα με περιγραφές της ζωής μαθητών του εξωτερικού και καλούνται να γράψουν αντίστοιχα για την καθημερινή τους ζωή και τη χώρα τους, οι μαθητές της Β' Γυμνασίου και 18 μαθητές της Γ' Γυμνασίου και 24 μαθητές της Α' Γυμνασίου, έγραψαν γράμματα με περιγραφές του εαυτού τους και της χώρας τους για να τα στείλουν σε μαθητές σχολείων της Γουατεμάλα, της Κόστα Ρίκα και της Ινδονησίας.

Μέχρι στιγμής έχουν ταχυδρομηθεί 13 γράμματα στο σχολείο Liceo Experimental Bilingüe Santa Cruz της Κόστα Ρίκα και 20 γράμματα στο σχολείο IGA Instituto Guatemalteco Americano της Γουατεμάλα.

Το σχολείο της Ινδονησίας SMA NEGERI 2 PALANGKARAYA έστειλε βίντεο, όπου οι μαθητές της Ινδονησίας στελνουν χαιρετισμούς στους μαθητές του Γυμνασίου Μασάρων.

Περιμένουμε με ανυπομονησία να λάβουμε απαντήσεις και να μάθουμε περισσότερα για τη ζωή των μαθητών στις χώρες της Κεντρικής Αμερικής, Γουατεμάλα και Κόστα Ρίκα και την Ινδονησία!

Το βίντεο των παιδιών του σχολείου της Ινδονησίας.