Mar
Δράσεις κατά της Σχολικής βίας και του εκφοβισμού (2018)

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή τους και αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, την Παρασκευή 9/3 πραγματοποιήθηκαν σχετικές δράσεις. Αρχικά όλα τα τμήματα παρακολούθησαν στην τάξη τους μαζί με δύο εκπαιδευτικούς σχετικά βίντεο ως αφορμή για ενημέρωση, προβληματισμό και συζήτηση. Έπειτα, χωρίστηκαν σε ομάδες και εξέφρασαν τη γνώμη και τα συναισθήματά τους ζωγραφίζοντας και γράφοντας διάφορα μηνύματα. Στο τέλος, όλο το σχολείο παρακολούθησε ταινία για τη Σχολική βία και τον εκφοβισμό στο αμφιθέατρο του σχολείου.

Οι δράσεις μας όμως, δεν σταματούν εδώ. Συνεχίζονται μέχρι να εξαλειφθούν όλα τα φαινόμενα βίας και εκφοβισμού...