Apr
Δράσεις για το έτος Μαθηματικών

To 2018 έχει ανακυρηχτεί ως «Έτος Μαθηματικών» με σκοπό να προβληθεί και να αναδειχθεί η σημασία των Μαθηματικών και ο ρόλος τους στη δημιουργία και την ανάπτυξη του ανθρώπινου πολιτισμού και επιπλέον να ενισχυθεί το ενδιαφέρον των μαθητών για τα Μαθηματικά και τη διδασκαλία τους.

Στο πλαίσιο αυτό το σχολείο μας την Τρίτη 24 Απριλίου πραγματοποίησε σχετικές δράσεις τόσο μέσα στην τάξη όσο και έξω απο αυτή. Συγκεκριμένα, κάθε εκπαιδευτικός αφιέρωσε ένα δίωρο μάθημα με στόχο οι μαθητές να κατανοήσουν τη σχέση κάθε διδακτικού αντικειμένου με τα Μαθηματικά και πρόβαλε βίντεο που ετοίμασε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Αναστασίου Ιωάννης στο οποίο παρουσιάζονταν σημαντικοί έλληνες και ξένοι μαθηματικοί απο την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, καθώς και τη συμβολή του καθενός στην εξέλιξη των Μαθηματικών. Στη συνέχεια, οι μαθητές έπαιξαν στην αυλή του σχολείου ένα παιχνίδι κυνήγι θησαυρού που ετοίμασε ο Δ/ντης του σχολείου κ. Γιασιράνης Στέφανος, στο οποίο κλήθηκαν να λύσουν απλούς μαθηματικούς γρίφους και λογικά προβλήματα, χρησιμοποιώντας φορητές συσκευές και αξιοποιώντας τις δυνατότητες της επαυξημένης πραγματικότητας.

Τέλος, οι μαθητές της Β' τάξης επισκέφθηκαν το Αρχαίο Στάδιο στη Ρόδο όπου ο σύμβουλος των μαθηματικών κ. Καραγιάννης Ιωάννης αρχικά τους ενημέρωσε για τους αρχαίους Ρόδιους μαθηματικούς, ενώ στη συνέχεια συμμετείχαν και σε βιωματικές δραστηριότητες.

Apr
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΑΣΑΡΩΝ ΣΤΟ Pallas 5 Cinemas Center.

Προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος για κατάθεση οικονομικής προσφοράς σχετικά με εκπαιδευτική εκδρομή στις 18/04/2024 στο Pallas 5 Cinemas Center στην πόλη της Ρόδου.

Το Γυμνάσιο Μασσάρων προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος προς τα τουριστικά γραφεία, για τη μετακίνηση μαθητών του σχολείου στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής στο Pallas 5 Cinemas Center στη Ρόδο.

Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί στις 18/04/2024 ημέρα Πέμπτη. Στην εκδρομή θα συμμετέχουν 104 μαθητές του σχολείου και 6 εκπαιδευτικοί.

Για να κατεβάσετε την προκήρυξη στον υπολογιστή σας πατήστε στο παρακάτω σύνδεσμο:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ_ΕΠΙΣΚΕΨΗ_18-04-24

Mar
Δράση προσομοίωσης του πειράματος του Ερατοσθένη (2018)

ι μαθητές της Β Γυμνασίου, με συντονιστή τον καθηγητή Φυσικής του σχολείου μας κ. Αναστασίου Ιωάννη, συμμετείχε στην αυλή του σχολείου στη δράση προσομοίωσης του πειράματος του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας και της περιφέρειας της Γης. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες και ακολουθώντας τις οδηγίες του Εθνικού Αστεροσκοπίου Αθηνών κατάφεραν να υπολογίσουν με μικρή απόκλιση την ακτίνα της Γης όπως έκανε χιλιάδες χρόνια πριν ο Ερατοσθένης ο οποίος χρησιμοποιώντας ως μόνα εργαλεία ράβδους, μάτια, πόδια, μυαλό και επινοητικότητα μπόρεσε και μέτρησε με αρκετή ακρίβεια τις διαστάσεις του πλανήτη μας.

Το πείραμα του Ερατοσθένη (https://www.kathimerinifysiki.gr/)

Φωτογραφίες από τη δράση

Καλύτερη μέτρηση

Oct